Vi arbetar för en lugn skolstart

Gymnasiets skolstarter har under många år varit stökiga där en hel del olämpligt beteende och skadegörelse har förekommit. Skövde kommun har arbetat för att skapa så goda förutsättningar som möjligt för en bra skolstart men trots det har situationen fortsatt att vara problematisk.

I nedanstående film berättar kommunens säkerhetschef Markus Wästefors om arbetet inför årets skolstart i augusti och vad vi tillsammans kan göra för att skolstarten ska kännas trygg och säker.

Under vecka 26 får även du som förälder till en elev i blivande åk 3 på Gymnasium Skövde Västerhöjd ett brev hem. Läs igenom brevet och prata med din ungdom kring skolstarten så att den blir bra och rolig för alla elever.

Tillsammans hjälps vi åt!

Gymnasium Skövde

Kavelbro

Expedition tfn: 0500-49 75 00

Skövde kommun

541 83 Skövde

Besöksadress: Kavelbrovägen 17

Västerhöjd

Expedition tfn: 0500-49 38 00

Skövde kommun

541 83 Skövde

Besöksadress: Gymnasiegatan 1

En del av Skövde kommun

 Fredsgatan 4
541 83 Skövde
0500-49 80 00

 

Tillgänglighetsredogörelse

Följ Gymnasium Skövde