Sommarpraktik 2024

I år erbjuds sommarpraktik för ungdomar boende i Skövde kommun som är födda -06, -07 och -08 samt -05 om man går ett fyraårigt gymnasieprogram. Ansökan är öppen 1-29 februari.

Sommarpraktik är ett sätt att prova på hur det är att arbeta i Skövde kommun. Du får arbetslivserfarenhet och en möjlighet att knyta kontakter på arbetsmarknaden. Det är också en möjlighet för dig att lära känna Skövde kommun som arbetsgivare.

Samtidigt som sommarpraktiken är en stor möjlighet för dig förväntas du ta ansvar och utföra dina arbetsuppgifter på bästa sätt.

Var och när ansöker man?

Ansökan är öppen 1-29 februari. Under denna period finns ett ansökningsformulär på www.skovde.se (se länk nedan alternativt under "Länkar"). Vi tar inte emot ansökningar före eller efter denna period. 

Läs mer och ansök här!