Bild på elever.

Förväntansfulla elever åker till Aten i Grekland

Lördag 21 april åker sju elever till Aten för ett skolutbyte med Erasmus+.

Gymnasium Skövde har tillsammans med skolor i Grekland, Turkiet, Cypern, Spanien och Italien startat ett tvårigt ERASMUS+-projekt, kallat ODY – the Odyssey revisited. Ett internationellt samarbete där de fiktivt i serieform arbetar med ODY – en man och hans familj på flykt genom Europa där de slutligen kommer till Sverige.

Sju förväntansfulla elever som alla går i årkurs ett åker på lördag 21 april till Aten för en veckas internationellt utbyte med andra elever.                         

Det blir olika träffar där eleverna får möjlighet att bredda sina vyer och knyta nya kontakter och till slut, våren 2019, stå som värdar då projektet avslutas i Skövde.