Bild på Dennis Olsson och Albin Norrbin.

Sista klassen går ut från riksidrottsgymnasiet för motocross och enduro

Onsdagen 3 juni hölls en avslutningsceremoni vid Motorstadion i Tibro där bland annat stipendier delades ut.

Gymnasium Skövde har fram till vårterminen 2020 bedrivit riksrekryterande gymnasieutbildning i motocross och enduro enligt avtal för riksidrottsförbundet och Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet (Svemo).

Vårterminen närmar sig nu slutet och sista skoldagen är snart här för den sista klassen på programmet. I och med att det är den sista klassen att examineras från programmet höll Gymnasium Skövde en avslutningsceremoni vid Motorstadion i Tibro. Bland annat fick eleverna visa upp sig på banan och rektor Fritiof Andersson höll tal till eleverna, tränarna och närvarande mentorer. Eftersom utbildningen läggs ner avtackades också tränarna Richard Hansson, Calle Sjöö och Magnus Hultberg.

Även stipendier delades ut från Svemo till en elev från vardera disciplin:

Bästa motocrosselev
Dennis Olsson, Barn- och fritidsprogrammet

Bästa enduroåkare
Albin Norrbin, El- och energiprogrammet

Stort grattis och lycka till!