Kvaltävling inom transportteknik

Torsdag 17 oktober tävlade sexton skolor från Västsverige om platser till SM inom transportteknik. Oskar från Kavelbro kom på 6:e plats - grattis till ett fint resultat!

Gymnasium Skövde Kavelbro representerades av Oskar Gustavsson som var med och tävlade om en plats till SM. I tävlingen ingick olika delmoment, allt från att köra truck, lasta rätt på flak, se till att gods sitter fast till att köra olika teknikbanor.

Se resultatet från tävlingen under "Dokument".

Under dagen fanns även utställare från branschen och branschorganisationer på plats. Olika aktiviteter erbjöds också, till exempel prova på att köra simulator, prata och få information från försvarsmakten, prova vältbil, göra frågesport om trafiken, köra trampbilar med släp i banor eller prova VR glasögon.

Gymnasium Skövde

Kavelbro

Expedition tfn: 0500-49 75 00

Skövde kommun

541 83 Skövde

Besöksadress: Kavelbrovägen 17

Västerhöjd

Expedition tfn: 0500-49 38 00

Skövde kommun

541 83 Skövde

Besöksadress: Gymnasiegatan 1

En del av Skövde kommun

 Fredsgatan 4
541 83 Skövde
0500-49 80 00