Bild från staden Rom.

Humanister på studieresa till Rom

8-15 mars åker humanisterna i klass HU 2 till "den eviga staden".

Nitton elever ska få tillbringa en vecka i Rom, den eviga staden, där de kommer få uppleva mycket av det som de har studerat och förberett hemma. De kommer bland annat få strosa omkring i de fina gränderna och piazzorna, få uppleva Peterskyrkan samt påven som välsignar folket vid Petersplatsen. Givetvis kommer de besöka Forum Romanum och Colosseum och även ha picknicklunch på Palatinen där kejsarna och aristokratin bodde.

Eleverna ska också få åka på en heldagsutflykt till den gamla hamnstaden Ostia Antica samt besöka Pantheon och mycket mer.

En äkta italiensk gelato, några pizzor och goda pastarätter ska de säkert också hinna med.

Vi önskar dem en trevlig resa med många härliga upplevelser!