Handels- och administrationsprogrammet blir Försäljnings- och serviceprogrammet

Förändringarna av programmet träder i kraft 1 juli 2022.

På Skolverkets webbplats kan du läsa om vad det innebär att programmet byter namn:

Länk till Skolverket

Är du kreativ, serviceinriktad och vill jobba med människor? Då är Försäljnings- och serviceprogrammet rätt val för dig. Här lär du dig hur företag fungerar och hur du kommunicerar med kunder.

Du läser ekonomi, marknadsföring, handel och hållbar utveckling. Vi fokuserar på att ge dig en bra säljutbildning och du lär dig att bygga egna webbutiker.

Hos oss startar alla elever UF-företag (Ung Företagsamhet) under studietiden. Det innebär att du startar, driver och avvecklar ett eget företag tillsammans med klasskompisar. Du får också chans att tävla med ditt företag på olika mässor.

Vårt nära samarbete med näringslivet ger dig ett bra kontaktnät för framtiden. Vi jobbar mycket i ämnesövergripande projekt och utför uppdrag åt Skövdes företagare. Under din APL får du värdefulla kontakter och god förståelse för företagandets villkor. I åk 3 finns också möjligheten till lärlingsutbildning.

I utbildningen ingår arbetsplatsförlagt lärande (APL) i minst 15 veckor.