Elever i åk 9 – välkomna på öppet hus med EPA-träff!

Lördag 20 april håller Kavelbroprogrammet Fordon- och transport med inriktning transport ett extra öppet hus. Träffen kommer att hållas på programmets övningsområde på Räddningsvägen 25.

Under dagen kommer besökarna få ta del av många olika aktiviteter, till exempel möta olika företag från branschen, lyssna på NTF* som informerar om trafiksäkerhet, prova vältlastbil, titta på hur bärgning av bil går till och när en bil släpps från en kran samt möjlighet att prova köra truck, åla med i lastbil och prova skolans simulatorer. Elever kommer även visa hur en lektion går till i verkstaden.

Priser i olika klasser kommer att delas ut.

Tid: Lördag 20 april kl. 12.00-16.00
Plats: Räddningsvägen 25 (vägbeskrivning)

Varmt välkomna!


* NTF: Nationella trafiksäkerhetsförbundet